تاثیر تبلیغات در صنعت گردشگری

تبلیغات در صنعت گردشگری

به مناسبت روز جهانی گردشگری

روز ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر به عنوان روز جهانی گردشگری نام‌گذاری شده است. امسال هم مانند گذشته این روز در گوشه و کنار جهان گرامی داشته می‌شود. به همین مناسبت در ادامه با مقاله تاثیر تبلیغات در صنعت گردشگری با ما همراه باشید.

گردشگری برای هر کشوری از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین است که گردشگری یک صنعت شناخته شده است.

گردشگری کمک زیادی به افزایش درآمد و اقتصاد آن منطقه می‌کند و این یعنی اشتغال زایی برای آن کشور. برای کشورهای دارای جاذبه های جهانگردی غنی، نظیر ایران می توان از این صنعت برای کسب درآمد ارزی بهره زیادی برد.

طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران در رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را دارا است. متاسفانه صنعت گردشگری در کشور ما از رشدی که واقعاً شایسته آن باشد برخوردار نیست.

این صنعت در ایران،  بسیار جا برای ارتقا دارد و نیازمند تبلیغات بسیار است. عده‌ای از دست ‌اندرکاران بخش صنعت توریسم معتقدند که هر یک نفر جهانگرد که وارد کشور می ‌شود برابر با صدور صدها بشکه نفت، برای کشور ایران سودآور می ‌باشد.  برای دستیابی به این ایده، نیاز به مشارکت و تبلیغات هدفمند و گسترده داریم.

گردشگری باعث رشد منابع طبیعی، فرهنگی، اقتصادی یک منطقه یا یک کشور می شود، بنابراین رشد و بهبود آن بسیار مهم است. از مهمترین عواملی که به پیشرفت صنعت گردشگری کمک می‌کند تبلیغات است. تبلیغات به راحتی می تواند یک بازار محلی را به شهرت برساند و آن را تبدیل به یک بازار بین‌المللی کند.

نقش تبلیغات:

تبلیغات در صنعت گردشگری باعث آشنا شدن فرد گردشگر و بازدید کننده قبل از سفر به آن منطقه می شود. شاید هم هرگز به آن منطقه  سفر نکند، اما اطلاعات لازم راکسب می‌کند.

نقش تبلیغات در تمامی مشاغل مهم است و مسلماً در گردشگری هم تاثیر زیادی در جذب توریست یا همان گردشگر دارد و باید توجه داشته باشید که گردشگری یک محصول یا برند نیست و تبلیغات در آن بسیار حساس است.

در ادامه به شما توضیح می دهیم که چرا تبلیغات در صنعت گردشگری بسیار حساس است؟!

یک گردشگر و یا بازدید کننده ممکن است سفر را در تعطیلاتی که پیش رو دارد برنامه ریزی کند، پس تمامی انتظاراتش را از روی تبلیغاتی که در اختیار دارد، برنامه ریزی می کند.

یک تبلیغ نادرست و غلط می‌تواند ضرر غیر قابل جبران به صنعت گردشگری آن منطقه وارد کند. درست است که تبلیغات هیچ تضمینی برای پیشرفت و موفقیت در گردشگری نیست اما مطمئناً شانس موفقیت را افزایش می‌دهد.

اصلی ترین مسئله در تبلیغات گردشگری اطلاع‌رسانی است. این اطلاعات می‌تواند شامل همه چیزهایی باشد که یک گردشگر باید از آن بداند، چه جغرافیایی، آب و هوا، فرهنگی، نوع پوشش و …

تبلیغات باید نقش خود را به بهترین شکل ایفا کند تا بتواند گردشگر را ترغیب کند تا از آنجا دیدن کند و البته باید به گردشگران کمک کند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از امکانات آن مکان مثل هتل‌ها خدمات و غیره استفاده کنند. صنعت جهانی گردشگری و بازار جهانی سفر هر روز در حال گسترش و پیشرفت است. امروزه نباید نقش کمپین های تبلیغاتی را در این پیشرفت و رشد نادیده گرفت.

می توان با استفاده از دیجیتال مارکتینگ در حوزه صنعت گردشگری نتایج بسیار خوبی را به دست آورد و با استفاده از آن به جذب مخاطب برای امر گردشگری سرعت بخشید. برای شما  مثالی را شرح می دهیم تا بیشتر متوجه اهمیت تبلیغات در گردشگری شوید، تصوری که غرب از کشور هند داشت بیشتر روی عدم بهداشت و فقر آنجا بود و آماری که در دست است، در هند خشونت خیلی بیشتر از سایر مناطق است. اما در حقیقت در افریقا بالاترین میزان جرم وجود دارد لیکن با تمام نکات منفی که از  کشور هند وجود دارد ،صنعت گردشگری این کشور به تنهایی توانسته ثروت زیادی را به آن سرازیر کند که دور از انتظار خیلی ها است.

هند کشوری است با فرهنگ بسیار غنی و تعدد اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری، و این ها نکاتی هستند که در تبلیغات برای جذب گردشگر از آن ها به درستی استفاده کرده اند همین امر باعث شده همه نکات منفی که گردشگران از هند در دست دارند را فراموش کرده و به این کشور سفر کنند و آن را از نزدیک لمس کنند.

بارها و بارها عبارت رکود اقتصادی را در اخبار و رسانه های خبری شنیده اید جالب است بدانید که با استفاده درست از صنعت گردشگری می‌توان این مسئله را کاملا نادیده گرفت و درآمدی که از آن حاصل می‌شود کمک بزرگی به اقتصاد آن منطقه بکند.

کسب درآمد از گردشگری:

البته بسیاری از کسانی که تبلیغ کننده در حوزه گردشگری هستند هدفشان را برای افزایش درآمد خود گذاشته و بسیار هم موفق بودند آن ها بسیار زیرکانه از تبلیغات برای ارتقاء خدمات خود استفاده می‌کنند. خدماتی که عموماً شامل رزرو هتل ها و پرواز هاست و خیلی هم کمک جامع به صنعت توریسم نیست و صرفا در انحصار آن مجموعه است.

گاهی کشورها با استفاده از نشانه تجاری یک محصول و یا خدمات آن، بطور غیر مستقیم سبب تبلیغ در گردشگری می شوند. به عنوان مثال همه می‌دانند که برند اپل برای کشور امریکا ، زارا معرف کشور اسپانیا، بنز برای کشور آلمان و هواپیمایی هما برای ایران است.

بنابراین می‌توان با استفاده از طراحی گرافیکی کاملا حرفه ای و درست، نشانه هایی که برای آن محصول انتخاب و طراحی می‌کنیم را به عنوان یک تبلیغ در صنعت گردشگری هم استفاده کنیم. صنعت گردشگری می‌تواند یک محصول یا خدمات خاص یک منطقه را معرفی کند و از آن یک برند بسازد و این مستلزم یک طراحی خوب و تبلیغ هوشمندانه است.

ما به کمک تبلیغات درست و خلاق می توانیم این صنعت را به جایگاهی برسانیم که فرهنگ کهن و طبیعت خاص کشورمان را به گوش جهانیان برسانیم و این کار نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و همکاری درست است.

روز جهانی گردشگری فرصتی است برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با توسعه این صنعت.

امیدواریم که این مقاله نیازهای شما را در این خصوص برآورده کرده باشد.

 

این مطلب را اشتراک بگذارید.

آخرین مطالب

طراحی سایت

طراحی گرافیک مدرن از پیشرفت‌های فناوری ناشی می‌شود مانند طراحی وب سایت که شامل ایجاد صفحات وب جذاب برای کارب …

ادامه مطلب »
خانهتماس با مافروشگاهارتباط با ما