شش راه برای طراحی آیکون خوب

شش راه برای طراحی آیکون خوب

۶ راه برای طراحی آیکون خوب

 

طراحی آیکون زمانی جذاب تر می شود که به نکات حرفه ای گرافیکی  زیر توجه داشته باشید.

۱- در طراحی آیکون همیشه با گرید شروع کنید

سعی کنید با گرید ۳۲ × ۳۲ پیکسل کار را آغاز کنید. گرید ما حاوی برخی راهنماهایی است که کمک می‌کند تا بتوانیم شکل اصلی طراحی هر آیکون را ایجاد کنیم.

گرید ۲ پیکسلی بیرونی همان چیزی است که «وارد نشو!» خوانده می‌شود. از قرار دادن بخشی از آیکون در کل این قسمت خودداری کنید مگر این که ضروری باشد. هدف از ایجاد این فضا، نگه داشتن یک فضای خالی اطراف آیکون است.

بخشی از شکل یک آیکون را فرم کلی و جهت‌هایش می‌سازد. اگر خطی را در اطراف لبه‌های بیرونی یک آیکون بکشید، شکل به طور کلی یک مربع، دایره، مثلث، مستطیل افقی، مستطیل عمودی یا مستطیل مورب است.

نمادهای مدور در مرکز گرید قرار می‌گیرند بدون این که به منطقه‌ی«وارد نشو!» راه پیدا کنند. دقت کنید که معمولاً دلیل رایج برای شکستن ورود به این منطقه گسترش دادن طرح‌ها و خطوط در حول دایره است.

آیکون‌های مربعی نیز در مرکز گرید قرار دارند؛ اما در بیشتر مواقع به لبه‌های بیرونی راه پیدا نمی‌کنند. برای حفظ وزن بصری سازگار با نمادهای مدور و مثلث، بیشتر نمادهای مستطیلی و مربعی با کادر مشخص شده تراز می‌شوند.

در داخل مربع ۳۲ پیکسلی، مستطیل‌های عمودی و افقی ۲۰ × ۲۸ پیکسلی را مشاهده خواهید کرد. ما معمولاً از این مستطیل‌ها برای آیکون‌هایی که به صورت افقی یا عمودی هستند، استفاده می‌کنیم.

آیکون‌های مورب که لبه‌های بیرونی را نیز درگیر می‌کنند، با شکل یک دایره در مرکز تراز می‌شوند.

به یاد داشته باشید که نیازی نیست تا دقیقاً هر بار گرید را دنبال کنید. این برای آن بود که برای شما در رسم یک فضای مشخص کمک کند. اما اگر مجبور شدید بین طراحی آیکون خوب و پیروی از قوانین یکی را انتخاب کنید، قوانین را بشکنید.

۲- با شکل‌های هندسی ساده شروع کنید

طراحی آیکون خود را با شکل‌های هندسی مثل دایره، مثلث و مستطیل ساده شروع کنید. از ابزارهای شکل در Adobe Illustrator استفاده کنید. به کار گرفتن این اشکال به شما این امکان را می‌دهد که مقیاس نسبی عناصر را در یک طرح به سرعت تنظیم کنید. همچنین این کار کمک می‌کند تا از گرید خود خارج نشوید.

۳- اعداد، زوایا، نقاط مرکزی، گوشه‌ها و…

تا جایی که ممکن است بدون اینکه طراحی را بیش از حد مکانیکی و خسته‌کننده کنید، باید گوشه‌ها، منحنی‌ها و زاویه‌ها را از نظر ریاضی دقیق رسم کنید. ناسازگاری در این عناصر می‌تواند از کیفیت یک آیکون بکاهد.

زاویه

استفاده از زاویه‌ی ۴۵ درجه محبوب؛ چشم انسان با این الگو ارتباط بهتری برقرار می‌کند.

منحنی‌ها

یکی از مهم‌ترین نقاطی که در طراحی آیکون مرز بین کار حرفه‌ای و کار آماتوری را مشخص می‌کند، منحنی‌ها هستند. درست است که چشم می‌تواند موارد بسیار جزئی را تشخیص دهد اما دست و چشم هرگز نمی‌توانند به دقت بالای یک سیستم برسند. پس برای ایجاد و رسم منحنی‌ها از ابزار و اعداد استفاده کنید.

گوشه‌ها

در گرید ۳۲ در ۳۲ پیکسلی مقدار رایج ایجاد گوشه‌ی گرد ۲ پیکسل است. این میزان برای نمایان شدن گوشه‌ی گردشده مناسب است اما شاید به اندازه‌ی کافی نرم نباشد.

درنهایت این که شما از گوشه‌های تیز یا گرد استفاده کنید، بسته به نوع طرح و زیبایی‌شناسی نگاه شما دارد.

بهترین پیکسل

هنگام طراحی برای اندازه‌های کوچک، تراز کردن پیکسل بسیار مهم است. تراز کردن آیکون با گرید باعث می‌شود که لبه‌ها بر روی خطوط صاف قرار بگیرند و زوایا و منحنی‌ها دقیق‌تر رسم شوند.

طراحی ایکون در چاپ مهرگان

وزن خط

مزایای خطوط ۲ و ۴ پیکسلی این است که ضریب دو هستند و به راحتی می‌توان مقادیرشان را کم یا زیاد کرد.

در بیشتر مواقع از به کارگیری خطوط نازک برای آیکون‌های مسطح خودداری کنید؛ مگر این که بخواهید به طور عمد یک آیکون خط‌  محور طراحی کنید و بیش از خطوط به نور و سایه متکی باشید.

۴- از عناصر رایج و فرورفتگی‌ها استفاده کنید

در بسیاری از موارد، حتی اگر جنبه‌های اصلی یک مجموعه آیکون تغییر کرده باشد – به عنوان مثال در سبک طراحی  با افزودن یک عنصر زیبایی شناسانه می‌توان آن‌ها را با هم پیوند داد. به عناصر همسان‌ساز و یکسان‌کننده دقت کنید.

۵- از جزئیات و تزئینات اختصاصی خود بهره ببرید

آیکون ها باید به سرعت یک شی، ایده یا عمل را با یکدیگر مرتبط کنند. سطح جزئیاتی که در یک نماد یا مجموعه‌ای از آیکون ها درج می‌کنید نیز، یک جنبه‌ی مهم برای خلق وحدت زیبایی‌شناختی و قابل تشخیص بودن کارتان است.

۶_ آن را منحصر به فرد کنید

تعداد طراحان با استعدادی که مجموعه طراحی‌های با کیفیتشان را رایگان در دسترس می‌گذارند، رو به افزایش است. متأسفانه، این طراحان بیش از حد به روندها یا سبک‌های معروف‌ترین طراحان تکیه می‌کنند. از آنجا که بسیاری از مجموعه‌های طراحی این روزها تقریباً مشابه هم به نظر می‌رسند، منحصربه‌فرد بودن طرح‌های شما چیزی است که اهمیت زیادی دارد.

هیچ روش واحدی برای طراحی آیکون‌ها وجود ندارد. بهترین راه برای طراحی بهتر این است که از منابع دیداری موجود استفاده کنید، تا می‌توانید تمرین کنید.

 

نتیجه

در این مطلب نکات فنی طراحی آیکون به طور مختصر برای شما شرح داده شد که هر کس می‌تواند با تمرین آن را یاد بگیرد. به یاد داشته باشید که برای ایجاد آیکون‌های بهتر، از فرم شروع کنید و به طرف ویژه‌سازی آن قدم بردارید. پس از دستیابی به اصول فنی، می‌توانید انرژی خود را روی تمایز آیکون خود بگذارید و این راه تمایز، خلاقیت شماست.

این مطلب را اشتراک بگذارید.

آخرین مطالب

طراحی سایت

طراحی گرافیک مدرن از پیشرفت‌های فناوری ناشی می‌شود مانند طراحی وب سایت که شامل ایجاد صفحات وب جذاب برای کارب …

ادامه مطلب »
خانهتماس با مافروشگاهارتباط با ما