چه شرکت تبلیغاتی برای کسب و کار من مناسب است؟

چه شرکت تبلیغاتی برای کسب و کار من مناسب است؟

شرکت تبلیغاتی

امروزه بنا به تغییراتی که در دنیای تجارت اتفاق افتاده است، نوع ارائه خدمات و کالا نیز دچار تغییرات اساسی شده است. در این بین نقش تبلیغات پررنگ تر شده و لزوم آن در کنار بازاریابی کاملا حس می شود. درواقع بازاریابی به کمک ابزارهای تبلیغاتی یک امر ضروری برای بقا و ماندن در دنیای تجارت است که نحوه درست مدیریت این فرآیند در جایی به نام شرکت تبلیغاتی انجام می شود.

شرکت تبلیغاتی چیست؟

شرکت تبلیغاتی مکانی است که در آن ساخت و برنامه ریزی ، طراحی و مدیریت تمام ابعاد تبلیغات انجام می شود. کار در شرکت تبلیغاتی کاملا متفاوت با ریتم اداری و معمول در سایر جاهاست. بیشتر افراد شاغل در آنجا زمان طولانی تری را مشغول کار هستند و گاهی ممکن است آخر هفته ها را نیز در آنجا مشغول باشند. این شغل بسیار استرس زا است زیرا توقع برخی از مشتریان بسیار بالاست. البته حساسیت این کار را نباید فراموش کرد. هر محصول و نتیجه کاری که از این مجموعه بیرون می آید به نوعی معرف خود آن شرکت تبلیغاتی است و کار بدون ایراد و با بازدهی بالا به تنهایی مشتریان دیگر را جذب می کند.

ارتباط شرکت تبلیغاتی و طراحی گرافیک

اکثر مدیران شرکت های تبلیغاتی تحصیلات گرافیکی یا مرتبط با آن دارند. شرکت های تبلیغاتی از برنامه ریزی تا ساخت و مدیریت تمام ابعاد تبلیغات یک برند یا یک محصول را انجام می دهند. و این امر می تواند در شاخه های مختلفی باشد مانند تبلیغات در وب سایت، تبلیغات تعاملی، شبکه های اجتماعی، آماده سازی یک استراژی خلاق، ادغام ارتباطات بازاریابی، تجزیه و تحلیل بازاریابی آن برند، کمپین تبلیغاتی.

امروزه در کشور ما به جای اینکه به جنبه تجاری یک تبلیغ توجه شود بیشتر به جنبه هنری آن اهمیت داده می شود. و این همان نقطه ضعف کار ماست زیرا تبلیغ با اثر هنری و طراحی گرافیک کاملا متفاوت هستند. اثر هنری مخاطب خاص خود را دارد و اثری که بر مخاطب خود تاثیر می گذارد بر اساس حس و حال آن اثر است اما تبلیغ اثری است که با اهداف تبلیغاتی آن محصول یا خدمات خاص باید مشتری را تحت تاثیر قرار بدهد. و این همان جنبه تجارت است که غیر تخصصی بودن تبلیغات و بازاریابی نادرست می تواند تاثیری کاملا منفی بر مخاطب بگذارد. بنابراین کار و نقش شرکت تبلیغاتی در اینجا بسیار حائز اهمیت است.

محیط یک شرکت تبلیغاتی چگونه است؟

اصولا محیط یک شرکت تبلیغاتی بسیار خلاقانه و پر شور است. وقتی به این محیط و کارمندان و طراحان نگاه می کنیم بسیار مفرح است. صمیمیتی خاص در بین افراد مجموعه  وجود دارد زیرا تا زمانی که شما در یک محیط احساس آرامش و صمیمیت نکنید نمی توانید به ایده های خلاقانه برسید.

انواع شرکت های تبلیغاتی

شرکت تبلیغاتی با خدمات کامل

این نوع از شرکت تبلیغاتی خدماتی کامل در زمینه تبلیغات و محدوده بسیار وسیعی از بازاریابی را می تواند به مشتری ارائه بدهد از کپی رایتینگ تا ساخت اثر هنری و تولید محتوا و برنامه ریزی های رسانه ای تا بسته بدی و طراحی و کارهای چاپ و …

شرکت تبلیغاتی مدولار

شرکتی است که خدمات را به صورت کامل انجام می دهد ولی بر اساس قطعات موجود یا درواقع خواسته تبلیغ کننده . یعنی ممکن است تبلیغ کننده با بخش خلاق این شرکت همکاری کند و باقی خدمات را به شرکت های دیگر بسپارد یا مثلا ممکن است فقط با بخش رسانه آنجا همکاری کند

شرکت تبلیغاتی اختصاصی

برخی از شرکت ها علاقه مند هستند که شرکت تبلیغاتی اختصاصی خود را داشته باشند که مختص محصول و خدمات خود باشد تا از نزدیک بتوانند کنترل بیشتری بر روی مسئله تبلیغات خود انجام دهند. پس یک شرکت تبلیغاتی درون شرکت خود تاسیس می کنند و کارهای تبلیغاتی خود را از همان جا اداره می کنند و ارائه می دهند.

شرکت تبلیغاتی خاص

شرکت های تبلیغاتی که به طور اختصاصی در یکی از زمینه های تبلیغات فعالیت خود را انجام می دهند مثلا در حوزه رسانه یا در حوزه صنعت چاپ یا در حوزه دیجیتال مارکتینگ و…

 برای تبلیغاتی موثر از کجا باید شروع کنیم

شرکت های تبلیغاتی به بررسی بازار از طریق تحقیقات بازاریابی  می پردازند تا بتوانند به اطلاعات ضروری در خصوص مشتریان دست پیدا کنند. بعد با شناخت رقبا و شناخت بیشتر ابعاد اجتماعی و فنی و اقتصادی می تواند تاثیر زیادی برروی کمپین های تبلیغاتی و رساندن پیام تبلیغاتی بگذارند.

اما در نخستین قدم و مهمترین چیز در یک تبلیغ ما به یک ایده نیاز داریم . ایده ای خلاق که خود نیاز به توضیحی کامل دارد. یک ایده تبلیغاتی چنان می تواند تاثیر بگذارد که آن برند یا محصول را برای همیشه در ذهن مخاطب ماندگار کند یا بلعکس می تواند تاثیری بسیار مخرب در ذهن مخاطب بگذارد. بعنوان مثال ایده تبلیغاتی چوب بستنی های کلگیت: یک شرکت تبلیغاتی به یک تولیدکننده  محلی بستنی رجوع کرد تا چوب بستنی های آن را به شکل مسواک بسازد تا وقتی بچه ها بستنی را می خورند به چوبی شبیه مسواک برسند که لوگوی کلگیت و شعار فراموش نکن روی آن بود . ایده ای خلاق و شعاری بسیار هوشمندانه . ایده ای خلاقانه که هم شرکت تبلیغاتی و هم کلگیت را به سودی فراوان رساند و هم تاثیر مثبتی برروی جامعه و کودکان گذاشت زیرا حاوی پیامی بود که در آن اشاره مستقیم به رعایت بهداشت دهان و دندان داشت.

در کنار مسئله ایده ما باید تبلیغ نویسی را بلد باشیم . تبلیغ نویسی یک متن تبلیغاتی، شامل چند نکته است که در ادامه به آن اشاره می کنیم. ما به این مهارت برای امر تبلیغات احتیاج داریم و اصول آن در تمام شاخه های تبلیغات چه اینترنتی، چاپی، پیامکی و … کاملا یکسان است.

۱-متن را کوتاه بنویسید البته این به آن معنا نیست که یک متن طولانی می تواند بد باشد ولی در مقایسه متن کوتاه بسیار مفیدتر است. مخصوصا برای افرادی که حوصله خواندن پیام های تبلیغاتی را ندارند مثلا در وبگردی اینترنت اگر بدنبال مطلب خاصی باشید خیلی سریع از تبلیغات عبور می کنید یا اگر در خیابان با اتومبیل در حال رانندگی هستید فقط چند ثانیه فرصت دارید که یک تبلیغ را ببینید . پس یک تبلیغ فرصت کمی برای رساندن پیام خود دارد.

۲- در تبلیغات داستان گویی کنید یعنی تبلیغ خود را در قالب یک داستان بیان کنید در برخی از تبلیغات این داستان گویی جواب می دهد و مخاطب همیشه داستان را دوست دارد و می خواهد ادامه این داستان را بداند که بیشتر نمومنه های آن را در تبلیغات تلویزیونی می بینیم.

۳- ایجاد حس کمبود در یک تبلیغ می تواند تاثیر بسیار خوبی بگذارد. مردم همیشه دوست دارند چیزهایی را بخرند که یا تعدادشان کم است یا رو به اتمام است و یا زمان کمی مانده تا مهلت خریدشان تمام شود.

تاثیر رسانه های اجتماعی در تبلیغات را دست کم نگیریم

در دنیای امروز فضای مجازی و رسانه های اجتماعی بسیار قدرتمند هستند و نباید تاثیر آنها را فراموش کرد و حتی باید از آن برای پیشرفت و پیشبرد هدف استفاده کرد. برای مثال یک آشپز ناراضی در یکی از رستوران های زنجیره ای در یک کلیپ ویدیویی در شبکه یوتیوب، که منتشر کرده بود از فعالیت غیر بهداشتی آن رستوران گفته و به تصویر کشیده بود. این کلیپ با چنان سرعتی پخش شد که آسیب بسیار جدی به اعتبار آن رستوران زد. برای همین است که نباید قدرت رسانه های اجتماعی و شبکه های مجازی را نادیده گرفت. همانطور که یک اعلام نارضایتی می تواند ضربه های جبران ناپذیری به یک رستوران یا یک شرکت بزند از طرفی هم می تواند در رشد و مطرح شدن و کسب اعتبار آن شرکت کمک کند و به آن سرعت ببخشد.

کمپین تبلیغاتی بسازیم

کمپین تبلیغاتی شامل فعالیت هایی است که در یک پیام، هدف خود را مشخص کرده است و با برنامه ریزی دقیق و در یک بازده زمانی کوتاه می تواند بسیار تاثیر بگذارد و افراد زیادی می توانند به این کمپین بپیوندند هرچه تعداد افراد بیشتر شود تاثیرگذاری بیشتر خواهد بود. در کمپین تبلیغاتی داشتن یک شعار تبلیغاتی بسیار مهم است که آن هم باید کاملا مناسب با برند یا محصول و خدمات مورد نظر باشد. اسلوگان (Slogan) یا شعار تبلیغاتی چیزی است که مشتری به واسطه آن شما را به خاطر خود می سپارد و یک شعار تبلیغاتی خوب ممکن است در مکالمه های روزمره هم به دفعات استفاده شود.

نقش شرکت های تبلیغاتی در انتخاب اسلوگان و تگ لاین موثر

یک جمله کوتاه ! بله شعار تبلیغاتی یک جمله کوتاه است که کمک به جذابیت برند مورد نظر می کند. ما جمله کوتاه دیگری هم داریم که به آن تگ لاین می گویند. تگ لاین از خود برند است و در اصل شعار اصلی برند شما به حساب می آید و در راستای لوگوی شما استفاده می شود. معمولا تگ لاین ها تغییر نمی کند برای همین انتخاب تگ لاین های برند های مهم توسط شرکت های تبلیغاتی معتبر انجام می شود.

برخی تگ لاین های موفق ایرانی

زیبا، جادار، مطمئن (امرسان)

تجارت، بانک فردا (بانک تجارت)

سن ایچ و دیگر هیچ (سن ایچ)

هر روز بهتر از دیروز (صاایران)

هیمالیا بر قله های زیبا (هیمالیا)

همه راضی از چسب رازی ( چسب رازی)

هیچکس تنها نیست (همراه اول)

اسلوگان های تبلیغاتی ایرانی

پشتم گرمه ( ایران رادیاتور)

هر آن پارسان (بانک پارسیان)

به همین سادگی، به همین خوشمزگی (پودر کیک رشد)

فرق می کنه! (سان استار)

اصل بخرید (ایران خودرو)

حال متوجه شدیم که کار یک شرکت تبلیغاتی چیست و چگونه می تواند به شما در پیشرفت کسب و کارتان کمک کند در انتخاب شرکت تبلیغاتی خود بسیار سخت گیر باشید زیرا می توانید با یک انتخاب خوب رویاهای خود را جامه واقعیت بپوشانید.

این مطلب را اشتراک بگذارید.

آخرین مطالب

طراحی سایت

طراحی گرافیک مدرن از پیشرفت‌های فناوری ناشی می‌شود مانند طراحی وب سایت که شامل ایجاد صفحات وب جذاب برای کارب …

ادامه مطلب »
خانهتماس با مافروشگاهارتباط با ما