داستان تولد فتوشاپ / اندکی بیشتر درباره فتوشاپ بدانیم

داستان تولد فتوشاپ / اندکی بیشتر درباره فتوشاپ بدانیم

فتوشاپ

داستان تولد فتوشاپ / اندکی بیشتر درباره فتوشاپ بدانیم.

فتوشاپ (Photoshop ) یک نرم افزار طراحی گرافیکی است که توسط شرکت ادوبی (Adobe) طراحی و ساخته شده است. کار این نرم افزار  ویرایش، روتوش و ترکیب تصاویر است. گستردگی فعالیت با این نرم افزار بسیار زیاد است. فتوشاپ جزو مهم ترین تولیدات نرم افزاری شرکت ادوبی است و با این نرم افزار شما می توانید طراحی گرافیک ثابت و متحرک انجام دهید. امروزه فتوشاپ در اکثر بخش های محیط اطراف ما استفاده می شود و با آن می توان عکس ها را ویرایش و یا در بخش طراحی گرافیکی برای طراحی تبلیغاتی استفاده کرد مانند کارت ویزیت، کاتالوگ، بنر ها، پوسترها، لوگو و …

البته شرکت ادوبی نرم افزارهای گرافیکی دیگری هم مثل After Effect، Illustrator ، In design دارد ولی طرفداران فتوشاپ بسیار زیاد هستند و معتقدند که کار با آن بسیار لذت بخش است. تقریبا هرکسی که با رایانه سر و کار دارد به نوعی با این نرم افزار آشناست و اکثر افراد روزی در زندگی کارشان به سراغ فتوشاپ رفته اند.

تاریخچه فتوشاپ و داستان تولد آن

فتوشاپ در ایالت میشیگان امریکا توسط توماس نول متولد شد. توماس فرزند خانواده ای فرهیخته و هنرمند بود. پدر او استاد دانشگاه و یکی از علاقه مندان به عکاسی بود که در خانه خود یک تاریکخانه شخصی داشت و در زمان اختراع رایانه های شخصی، ایشان برای خود یک رایانه تهیه کرده بود و همین مسئله شاید باعث شد تا آینده روشنی برای فرزندانش در انتظار باشد.

فرزندان او نیز بسیار خلاق بودند. توماس علاقه زیادی به عکاسی و ادیت عکس هایی که می انداخت داشت. و  به گفته خودش در دوران دبیرستان عکاسی یکی از مهم ترین سرگرمی های او بوده است. جان برادر توماس هم به رایانه و کار با آن بسیار علاقمند بود و با دستگاه Apple plus  که پدرشان گلن نول خریده بود، برنامه نویسی می کرد.

توماس نیز در کنار عکاسی، برنامه نویسی را دنبال می کرد. او یک macintash خرید تا بوسیله آن بتواند عکس های مربوط به پایان نامه دانشگاه خود را ویرایش کند. اما اپل مکینتاش قادر نبود تا سطوح خاکستری، عکس ها را نشان بدهد. او با دیدن این ضعف و کمبود خودش دست به کار شد و چند برنامه نوشت تا این کار یعنی تفکیک سطوح خاکستری را برایش انجام دهد. برادرش جان که در آن زمان مسئول بخش جلوه های ویژه در فیلم جنگ ستارگان ۱ بود با دیدن برنامه های برادرش، توماس را بسیار تشویق کرد و به او پیشنهاد داد تا همه آنها را یکپارچه کند و کم کم آن ها را گسترش بدهد.

توماس اسم این مجموعه را display نام گذاری کرد. جان هم چندین ایده برای ذخیره کردن عکس ها با فرمت های گوناگون و تاریک و روشن کردن عکس ها به توماس داد. آن ها در سال ۱۹۸۸ یک نرم افزار به اسم Imagepro تولید کردند. جان پیشنهاد تجاری سازی آن را به توماس داد. بسیاری از شرکت ها از برنامه آنان استقبال کردند اما در نهایت شرکتی به نام بارنی اسکن با آن ها قرارداد بست تا این نرم افزار را با نام فتوشاپ در کنار اسکنرهای خود به فروش برساند. در سال ۱۹۸۸ شرکت ادوبی این نرم افزار را به نمایش گذاشت و این آغاز راه ارائه این نرم افزار توسط شرکت ادوبی بود که در سال ۱۹۹۰رسما منتشر شد.

نسخه های مختلف فتوشاپ و تاریخ انتشار آن ها

نام نسخه تاریخ انتشار
نسخه CS اکتبر ۲۰۰۳
نسخه CS2 مه ۲۰۰۵
نسخه CS3
نسخه CS4 اکتبر ۲۰۰۸
نسخه CS5 آوریل ۲۰۱۰
نسخه CS6 مه ۲۰۱۲
نسخه CC ژوئن ۲۰۱۳
نسخه CC 2014 ژوئن ۲۰۱۴
نسخه CC 2015 ژوئن ۲۰۱۵
نسخه CC 2017 نوامبر ۲۰۱۶
نسخه CC 2018 اکتبر ۲۰۱۷
نسخه CC 2019 اوریل ۲۰۱۹

فتوشاپ

تحولی در هنر به وسیله فتوشاپ

این نرم افزار ها هم مانند سایر برنامه ها در اوایل دچار کم و کاستی هایی بود و گاهی با وجود به روز شدن نسخه های جدیدتر باز هم کاربران از همان نسخه های قدیمی استفاده می کردند تا زمانی که یک نسخه ثابت و پایدار با امکانات جدید تهیه شد.

امروزه فتوشاپ از قدرتمند ترین ابزارها برای ویرایش عکس است و شغل های زیادی به آن وابسته است. همینطور تاثیر زیادی در هنر گذاشته و سبک های مختلفی با آن سر و کار دارند مانند: فتو مونتاژ، فاین آرت، تایپوگرافی، کالیگرافی و …

از فتوشاپ برای ویرایش عکس در فرمت دیجیتال هم استفاده می شود و حتی با آن می توان در زمینه انیمیشن هم کار کرد.

با فتوشاپ می توان چند مد رنگی را کار کرد؟

RGB مخصصوص نمایشگر  که در عکاسی و ویرایش عکس مورد استفاده است.

مد رنگی LAB

مد رنگی CMYK که در چاپ  افست کاربردی است.

مد رنگی سیاه و سفید Grayscale

مد رنگی Bitmap

مد رنگی Duotone

جعبه ابزار فتوشاپ و اندکی آشنایی با آن

جعبه ابزار فتوشاپ قلب تپنده آن است اگر با این جعبه ابزار آشنایی داشته باشید کار کردن با ایلوستریتور و این دیزاین برایتان بسیار راحت خواهد بود. نوار ابزاری که در فتوشاپ وجود دارد یک سری ابزار پنهانی دارد که  به وسیله یک مثلث کوچک در کنار هر ابزار است و به راحتی می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

از مهمترین بخش این جعبه ابزار قسمت Background  و Foreground است. علاوه بر این ابزار های برش و انتخاب عکس و لایه ها در فتوشاپ هم بسیار مهم هستند. بعد از آن به ترتیب ابزارهای روتوش عکس و نقاشی در فتوشاپ و در آخر ابزارهای تایپ و طراحی و کشیدن اشکال در یادگیری و کار با این نرم افزار قدرتمند بسیار حیاتی هستند.

این مطلب را اشتراک بگذارید.

آخرین مطالب

طراحی سایت

طراحی گرافیک مدرن از پیشرفت‌های فناوری ناشی می‌شود مانند طراحی وب سایت که شامل ایجاد صفحات وب جذاب برای کارب …

ادامه مطلب »
خانهتماس با مافروشگاهارتباط با ما